Delo od doma - minimalni vložek za maksimalni učinek
Naš zapis Zdrave rešitve za delo od doma je naletel na velik medijski odziv. Med drugim so bile naše rešitev predstavljene tudi v reviji ZDRAVJE IN PREVENTIVA. Naše ergonomske usmeritve pri delu o doma so povzeli v svojem članku. Do članka lahko dostopate s klikom tukaj: Zdravo in varno okolje spodbuja produktivnost in ustvarjalnost.
Neupoštevanje ergonomije pri delu od doma lahko močno vpliva na vaše zdravje, počutje in produktivnost.
Vas zanima kako z minimalnimi posegi uredite vaš dom, da bo delo od doma udobno, produktivno in brez nepotrebnih bolečin?
Izhodišče je, da za delo od doma nimate dodatnega prostora oziroma kotička. Vsi ergonomski elementi so torej prenosni in zato ne izvajamo trajnih in dragih posegov v prostoru.
Po pomembnosti, si sledijo sledeči ukrepi:
Enostavno trinožno stojalo za prenosnik
Miška in tipkovnica
Ergonomski stol
Dodaten monitor
Stol za aktivno sedenje
1. Enostavno trinožno stojalo za prenosnik
Osnova za vzravnano držo je ustrezna nastavitev višine zaslona. Več o tem si lahko preberete v posebnem zapisu, ki smo ga posvetili tej temi. Pri delu od doma pogosto svoj delovni kotiček zamnjamo s sofo. Tam lahko tudi več ur preživimo v zelo škodljivem telesnem položaju.
2. Miška in tipkovnica
Posledica tega, da smo zaslon prenosnega računalnika dvignili na ustrezno višino, je potreba po dodatni tipkovnici in miški. Drsnika na prenosniku preprosto ne moremo uporabljati, saj je dvignjena in pod naklonom. Brez dodatne miške in tipkovnice torej res ne gre. Več o tem, kakšna je dobra računalniška miška si, preberite tukaj.
3. Ergonomski stol
Res dobro bi bilo, da imate tudi za delo od doma ustrezen ergonomski stol. Razumljivo je, da zasede veliko prostora, ki ga mogoče nimate. Mogoče je lahko rešitev, da si stol izposodite pri svojih otrocih. Pogosto so te dopoldan, ko vi delate od doma, v šoli in stola ne potrebujejo. V tem primeru, pa mora biti ergonomski stol nastavljiv in ustrezne velikosti.
4. Dodaten monitor
Seveda se zavedamo, da je dodaten monitor nujno potreben. A ravno dovolj velika površina slikovnega zaslona omogoča nujno potrebno vidno polje. Dovolj veliko vidno polje pomeni dovolj velike znake in dovolj prostora, da imamo lahko odprtih več aplikacij hkrati. Ni ravno ergonomično, da neprestano prehajamo med različnimi aplikacijami.
5. Stol za aktivno sedenje
Večina pri delu od doma nima dodatnega prostora za delovni kotiček. Prostora kjer bi lahko potencialno stala dvižna miza. Zato je lahko nadvse odlična rešitev stol ali žoga za sedenje. Ergonomski stol ali žoga za aktivno sedenje je rešitev, ki nam omogoča intervalno prehajanje na različne načine sedenje tudi za delo od doma. To omogoča, da se ne zasedimo. Več o aktivnem sedenju si preberite tukaj.
Odlična rešitev, če želite prekiniti pasivno sedenje ali kadar imate v urniku več kreativnega pisarniškega dela. Stol za aktivno sedenje ali žoga za sedenje – izbira, ki jo obožujejo tudi ljudje s t.i. “motnjo pozornosti” ali v času prekomernega stresa. Z gibanjem se namreč stres sprošča. Seveda pa vedno opozarjamo na menjavanje položajev med opravljanjem pisarniškega dela. Neprekinjeno pasivno sedenje je lahko zelo škodljivo. Sedite več kot 3 ure/dan?
Kolikšen je minimalni finančni vložek za ureditev domače pisarne?
Želite ustrezno opremljeno domačo pisarno? Stojalo za prenosnik lahko dobite že za slabih štirideset evrov. Kakovostna ergonomska tipkovnica je od sto evrov naprej. Solidno ergonomsko miško pa dobite že za slabih devetdeset evrov. Torej boste za čisto osnovno ergonomsko opremo za delo od doma odšteli slabih 230 evrov.
Višina mize
Pri delu od doma nimate urejenega delovnega kotička s pisalno mizo, bo verjetno vaša nova delovna površina, miza v jedilnici. In res velika verjetnost je, da bo bila za večino nežnejšega spola previsoka. Po drugi strani pa za del moške populacije prenizka.
Posledica prenizke delovne površine v pisarni bo sključena drža. Povsem naravno je namreč, da bomo začeli iskati naslon za roke. Ker ga velika večina stolov v jedilnici nima, boste roke naslonili na mizo.
V primeru, ko je miza prenizka, je dokaj enostavna rešitev dodatna površina. Ta je lahko na primer kuhinjski pult, večje debeline, ki ga preprosto položite na mizo in odstrani, ko ga ne potrebujete več. Večja težava je torej v primeru, ko je miza previsoka.
Čemu se moramo izogibati
Čemu se moremo izogibati, ko delamo od doma in kaj so najpogostejše napake.
Res problematično je:
- delo na kavču
- delo v postelji
Delo od doma se prav pogosto konča tudi na kavču ali v postelji. A težava je v tem, da v obeh primerih ne moremo zagotoviti nobene od zgoraj naštetih petih točk.
Nepravilna telesna drža pri delu za prenosnikom na zofi lahko privede do slabega počutja. Vir: Envato elements.
Dobro je tudi, če delo z računalnikom ne opravljamo pri oknu, s pogledom direktno skozi okno ali s hrbtom proti oknu. V prvem primeru bo težava bistveno višja osvetljenost neposredne okolice in zaslona. Pri drugem pa padanje direktne svetlobe na zaslon, kar pomeni, da bomo imeli težave zaradi slabe vidljivosti – kontrast na zaslonu.
Delo od doma omogoča, da delamo zgodaj zjutraj in pozno zvečer. In pri tem lahko naredimo veliko napako, ko ne prižgemo luči. Problematično je namreč zmanjšanje splošne osvetljenosti na manj kot 300 lux.
Se zavedate, kako problematično je lahko delo v temi in v tako neustreznem položaju za vašo hrbtenico? Ste pomislili tudi na vaše oči? Ne le neustrezna svetloba, ampak tudi škodljiva dolgotrajna modra svetloba – rešitev: očala za računalnik. Vir: Envato elements.
Primer neustrezne domače pisarne
Na sliki spodaj je prikazana domča pisarna, kakšno marsikdo uporablja za delo od doma.
Slika prikazuje primer neustrezno opremljene domače pisarne oziroma delovnega kotička. Zelo škodljivo za oči je tudi okno v ozadju. Vir: Envato elements.
No, pa poglejmo nekaj ključnih težav takšne domače pisarne:
1. Miza je ob oknu – indirektna svetloba in prevelik kontrast med vašim zaslonom in neposredno okolico. Kontrast je v tem primeru v razmerju 1:400, ustrezno pa je 1:3
2. Stol – če že urejate kotiček za delo od doma, ga opremite tudi z ustreznim ergonomskim stolom.
3. Delovna površina – bistveno premalo prostora. Površina je premalo globoka in premalo široka za udobno ergonomsko postavitev. Globimo potrebujemo zaradi splošnega priporočila, da je razdalja med zaslonom in očmi vsaj 50 cm. Ne pozabiti tudi na ustrezno višino mize!
4. Noge mize – saj ne, da bodo bistveno vplivale na ergonomijo vaše delovne površine. So pa lahko, zaradi svoje širine, izredno nadležne.
5. Višina zaslona – pa naj bo to PC ali prenosni računalnik, večina ljudi ima zaslon postavljen prenizko. Preprečite bolečine v vratu in hrbtenici ter zaslon dvignite v višino oči.
PRIMER ZDRAVEGA DELOVNEGA KOTIČKA DOMA
IZ PRAKSE: Tako pa izgleda domači kabinet pri našem Sebastjanu. Delo od doma je lahko tudi zdravo in ustrezno ergonomskim smernicam. Vse ergonomske pripomočke iz fotografije najdete tudi v tem prispevku.
Sebastjan:”Brez nastavljivega stojala za prenosnik in dodatne tipkovnice je praktično nemogoče delati, saj me začne boleti vrat po 15 min. Takoj, ko si dvignem ekran v višino oči, si popravim držo, distanco od zaslona in se počutim bolje. Pri dolgotrajnem delu pa mi še dodatno pomaga centralno postavljena miška – RollerMouse. Ta mi omogoča, da nimam zamaknjene drže v desno z eno roko na miški z bolečim zapestjem, ampak imam obe roki pred sabo v ergonomskem položaju in sem veliko bolj efektiven pri delu.
Delo od doma - od trenda do ustaljene prakse
Glede na sodobno informacijsko tehnologijo, glede na prenosne naprave in porast dela v digitalni pisarni, je delo od doma trend, ki osvaja vse večji delež delovne populacije. Po podatkih Eurostata od doma precej pogosteje delajo samozaposleni.
Delež državljanov EU-ja, ki običajno delajo od doma, se v zadnjih desetih letih počasi viša. Še posebej se je povečal delež tistih, ki od doma delajo občasno. Od doma v povprečju dela 6,9 % Slovencev, povprečje v EU-ju pa je 5,2 %. Slovenci smo tako nad EU povprečjem dela od doma.
Slovenci smo nad EU povprečjem v delu od doma, kar nazorno prikazuje tudi graf v zadnji izvedeni raziskavi leta 2017. Vir: Eurostat
Spletno mesto Freelancing Upwork predvideva, da bo do leta 2028 imelo 73 % vseh podjetij zaposlene na daljavo. Gre za podjetja, kjer so glavne dejavnosti: vnos podatkov, storitve za stranke, pisanje in računalniško programiranje.
Glede na študijo kitajske agencije Ctrip iz leta 2017 so zaposleni na univerzi Stanford, ki delajo doma, pokazali 13 % izboljšanje uspešnosti. 70 % zaposlenih na daljavo pravi, da je telekomunikacija izboljšala njihovo produktivnost. Najpogostejši razlogi, ki jih zaposleni navajajo za večjo produktivnost, vključujejo: manj motenj, manjši stres pri potovanju in manj hrupa.
Po drugi strani pa je tukaj študija: Ljudje, ki delajo od doma, trpijo za nespečnostjo in bolečine v hrbtu. Zavedanje o pomenu ustrezne ergonomije tudi pri delu od doma. Izkazalo se je, da lahko delo iz postelje, udobne zofe ali slabega stola slabo vpliva na držo. V eni od raziskav, ki jih je pregledala ILO, so ugotovili, da skoraj polovica t.i. »oddaljenih zaposlenih« doma nima ergonomskega pisarniškega stola ali ustrezne delovne mize. Kar 1/3 pa je posledično trpela zaradi neznosnih bolečin v hrbtenici.
Delo od doma doživlja še posebno pozornost v času pandemije s koronavirus (SARS-CoV-2). Zelo malo ali sploh nič pa se ne namenja pozornosti ergonomiji pri delu od doma, kakor da to ne bi bilo pomembno. Izračunajte koliko časa preživite doma za računalnikom ali prenosnikom? Zdaj pa še premislite, v kakšnih položajih opravljate to delo? Je ekran v višini oči, je računalniška miška ustrezna (jo sploh uporabljate), kje in kako sedite (uporabljate ergonomski stol ali ležite na zofi), pa prezračenost prostora? Poskrbite za ustrezno ergonomsko opremljeno delovno mesto tudi doma. V nadaljevanju prispevka najdete odlične rešitve za ZDRAVO delo od doma. So tudi cenovno prijazne v primerjavi s stroški bolniške, cenami zdravil in fizioterapijo.
Ste vedeli, da smo za vas pripravili še poseben izbor ergonomskih pripomočkov za zdravo delo od doma? TUKAJ najdete tudi poseben ergonomski paket po ugodni ceni.
Kako izgleda pa vaša domača pisarna in delo od doma? Pošljite nam fotografijo na info@zdrava-pisarna.si in prejmite BREZPLAČNO ergonomsko oceno s priporočili.
Vabljeni tudi, da svoje mnenje zapišete v komentar spodaj.
Verjetno edini članek o ergonomiji pri delu od doma v teh dneh. Bravo. Sem učitelj joge in zdaj v korona času imam tudi sam več časa za urejanje papirologije, ker nimam tečajev. Posledično seveda zdaj tudi več sedim. Sem si nabavil tale vaš podstavek za leptop z ventilatorjem pa counturjevo miško, top top top.
Zelo pohvalno da se tudi s tem, na videz neškodljivim delom, nekdo bolj ukvarja. Dejstvo je, da na dolgi rok za sedeče delo obstaja nevarnost za zdravstvene okvare. Vseeno pa nisem nikjer zasledil edinega zavezujočega podzakonskega pravnega akta, ki taka delovna mesta ureja in je v veljavi že od leta 2000 oz. 2005.
Delodajalec mora (glede na ZVZD-1) sprejeti izjavo o varnosti z oceno tveganja, kjer se za taka delovna mesta upošteva tudi Pravilnik o varnosti in zdravju pri delu s slikovnim zaslonom.