Najpogostejši vzrok za bolečine v zapestju je sindrom karpalnega kanala. Tudi iz svetovno priznane zdravstvene inštitucije Mayo Clinic pogosto opozarjajo na dvig števila pacientov z močnimi bolečinami v zapestju.
Šele pred kratkim se je tudi v Sloveniji začelo večje opozarjanje na sindrom karpalnega kanala ali pogovorno “karpalc”. Če bi bili bolj pozorni na to kako je sploh grajen karpalni kanal, predel zapestja – bi tudi boljše razumeli zakaj ni vseeno kakšno računalniško miško uporabljamo.
Bolečine v zapestju pa se čedalje pogosteje pojavljajo pri pisarniških delavcih, ki vsakodnevno uporabljajo računalnik. Tipkanje po tipkovnici in uporaba neustrezne računalniške miške lahko namreč povzročita dodatno obremenitev mišic v rokah in zapestju.
Kaj sploh je sindrom karpalnega kanala?
Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na osrednji živec. Takrat govorimo tudi o vnetju mehkih tkiv v tesnem zapestnem kanalu a. Gre za ozek prehod, ki ga na dlani obdajajo kosti in ligamenti. Ko je v mediani živec stisnjen, lahko simptomi vključujejo otrplost, mravljinčenje in šibkost roke in roke. Bolečina iz zapestja pa se lahko širi tudi v dlan, prste, podlaket ali komolec. V tem primeru govorimo o sindromu zapestnega prehoda ali sindromu karpalnega kanala.
Naše zapestje je namreč sestavljeno iz zapestnih koščic in prečne zapestne vezi. Med njima pa poteka zapestni kanal, skozi katerega gredo kite in sredinski živec, ki je odgovoren za oživčenje mišic rok. Ko pride do vnetja mišic, le-te lahko utesnijo sredinski živec in takrat občutimo značilno bolečino.
Do težav pa ne prihaja le pri ljudeh, ki pri delu uporabljajo tipkovnico in miško, ampak tudi pri kolesarjih, tovarniških delavcih, glasbenikih in drugih, ki pri svojem delu uporabljajo ponavljajoče se gibe. Poleg tega je otekanje mehkih tkiv lahko pogosto še v nosečnosti, menopavzi in pri revmatoidnem artritisu.
Anatomija zapestja, zdravstvene težave in morda ponavljajoči se gibi rok lahko pripomorejo k sindromu karpalnega kanala.
Čutite tudi vi neprijetno bolečino in mravljinčenje v predelu zapestja ozrioma t.i. karpalnega kanala? Ste vedeli, da je sindrom karpalnega kanala pogosteje diagnosticiran pri ženskah? V zapisu preverite simptome.
Simptomi karpalnega kanala
Simptomi karpalnega kanala se navadno začnejo postopoma in vključujejo:
– Mravljinčenje ali otrplost. V prstih ali roki lahko opazite mravljinčenje in otrplost. Običajno so prizadeti palec in kazalec prstanec ali srednji prst, ne pa tudi vaš mali prst. V teh prstih lahko občutite občutek električnega udara.
– Občutek lahko potuje od zapestja navzgor po roki. Ti simptomi se pogosto pojavijo, ko držite volan, telefon ali časopis ali vas lahko zbudijo iz spanja.
– Občutek otrplosti lahko sčasoma postane konstanten. Številni si ljudje “stresajo” roke, da bi poskušali lajšati simptome.
– Morda boste občutili šibkost v roki in spuščali predmete. To je lahko posledica otrplosti v roki ali oslabelosti zatičnih mišic palca, ki jih nadzira tudi mediani živec.
__________________
OPOZORILO: Kdaj k zdravniku ali fizioterapevtu?
V kolikor opažate simptome sindroma karpalnega kanala, ki motijo vaše normalne dejavnosti in vzorce spanja, se posvetujte z zdravnikom. Brez zdravljenja se lahko pojavijo trajne poškodbe živcev in mišic.
___________________
Anatomski prikaz karpalnega kanala v zapestju iz študije na Mayo Clinic. Nazorno je prikazan pritisk na osrednji živec. Opazite ozek prehod, ki ga na dlani obdajajo kosti in ligamenti? Ko je v mediani živec stisnjen, se pojavijo značilne bolečine v zapestju.
Kaj pravzaprav povzroči sindrom karpalnega kanala?
Sindrom karpalnega kanala je povezan z več dejavniki. Čeprav sindroma karpalnega kanala ne morejo neposredno povzročiti, lahko povečajo tveganje za poškodbe osrednjega živca:
– Zlom zapestja ali dislokacija ali artritis, ki deformira drobne kosti v zapestju, lahko spremeni prostor v karpalnem tunelu in pritiska na mediani živec.
– Osebe, ki imajo manjše karpalne kanale, imajo večjo verjetnost, da imajo sindrom karpalnega kanala.
– Sindrom karpalnega kanala je na splošno pogostejši pri ženskah. To je lahko zato, ker je območje karpalnega kanala pri ženskah relativno manjše kot pri moških.
– Nekatere kronične bolezni, kot je sladkorna bolezen, povečajo tveganje za poškodbe živcev, vključno s poškodbo srednjega živca.
– Revmatoidni artritis in druga stanja, ki imajo vnetno komponento, lahko vplivajo na sluznico okoli tetiv na zapestju in pritiskajo na srednji živec.
– Debelost je prav tako lahko dejavnik tveganja za sindrom karpalnega kanala.
– Zadrževanje tekočine lahko poveča tlak v vašem karpalnem tunelu in draži srednji živec. To je pogosto med nosečnostjo in menopavzo. Sindrom karpalnega kanala, povezan z nosečnostjo, se po nosečnosti na splošno izboljša sam.
– Nekateri pogoji, kot so menopavza, motnje v delovanju ščitnice, odpoved ledvic in limfedem, lahko povečajo vaše možnosti za sindrom karpalnega kanala.
– Dejavniki na delovnem mestu: Delo z vibrirajočimi orodji ali z montažno linijo, ki zahteva dolgotrajno ali ponavljajoče upogibanje zapestja, lahko ustvari škodljiv pritisk na srednji živec ali poslabša obstoječe poškodbe živca, še posebej, če delo poteka v hladnem okolju.
Več študij je tudi že dokazalo, da obstaja povezava med uporabo računalnika in sindromom karpalnega kanala. Nekateri dokazi kažejo, da je težava morda v uporabi neustrezne računalniške miške in ne nujno tudi v uporabi neustrezne tipkovnice.
Velikokrat lahko opazimo tovrstne opornice v računovodskih servisih. Najpogosteje v obdobju t.i. zaključnih računov. Bolečine v zapestju lahko preprečimo z ustrezno izbrano ergonomsko opremo. Foto: Cleveland Clinic
Nekaj napotkov za preprečevanje bolečin v zapestju
Ni dokazanih 100 % metod za preprečevanje sindroma karpalnega kanala. Lahko pa s priporočili klinike Mayo zmanjšate napetosti na rokah in zapestjih:
– Če vaše delo na primer vključuje blagajno ali tipkovnico, nežno pritiskajte na tipke. Za daljši rokopis uporabite veliko pisalo s prevelikim, mehkim oprijemnim adapterjem in tekočim črnilom.
– Vzemite si kratke pogoste odmore. Roke in zapestja nežno iztegnite in upognite. Kadar je mogoče, kombinirajte različne delovne procese.
– Izogibajte se upogibanju zapestja do konca ali navzdol. Najbolj sproščen je osrednji položaj. Tipkovnico držite na višini komolcev ali nekoliko nižje. Uporabljajte tipkovnico in miško z mehkejšimi tipkami ter z oporo za podlakti. Uporabljajte vse prste za tipkanje po tipkovnici.
– Nepravilna drža upogne ramena naprej, skrajša vratne mišice in stisne živce v vratu. To lahko vpliva na zapestja, prste in roke ter povzroči bolečine v vratu. Bodite pozorni na svojo telesno držo.
– Zamenjajte računalniško miško. Prepričajte se, da je računalniška miška udobna in ne bo napenjala zapestja. Nekaj nasvetov o izbiri ustrezne računalniške miške si lahko preberete v prispevku: Kakšna je dobra računalniška miška?
– Če delate v hladnejšem delovnem okolju, je večja verjetnost, da se bo pojavila bolečina v zapestju. Vzrok so neogrete mišice rok in zapestja. Če ne morete nadzorovati temperature pri delu, si nadenite rokavice brez prstov, ki ohranjajo tople roke in zapestja.
Zapis je nastal na podlagi strokovnega članka priznane klinike: Mayo Clinic, Patient Care & Health Information, Diseases & Conditions, Carpal Tunnel Syndrome, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603, 20.2.2020, 12:50
Opazite premajhno in neprilagojeno računalniško miško? Neustrezno višino ekrana? Pritisk zapestja na rob pisalne mize ob tipkanju? Bodimo pozorni na kakšnem delovnem mestu preživimo 8 ur/dan. Želite BREZPLAČNO analizo delovnega mesta? Izpolnite jo TUKAJ.
Kako vam lahko pomagamo v Zdravi pisarni?
Tudi v Zdravi pisarni nenehno opozarjamo na podcenjevanje dolgotrajnega in neprekinjenega pisarniškega dela. Ta se čedalje pogosteje odraža tudi pri bolečinah v zapestju. Vabljeni, da si preberete tudi naš članek o pravilni izbiri računalniške miške. Čeprav se zdi tako nebistveno, pa je vendar tista računalniška miška lahko vzrok vaših bolečin v zapestju.
ERGONOMSKE RAČUNALNIŠKE MIŠKE, KI SE PRILAGODIJO VAM:
Res izjemna je računalniška miška, ki se lahko popolnoma prilagodi VAŠI roki. Gre za ergonomsko računalniško miško Contour Unimouse in navdušuje pisarniške delavce po svetu. Za tiste najzahtevnejše pa je tukaj računalniška miška, ki sploh ne izgleda kot “miška”. Ergonomska računalniška miška Contour RollerMouse je pomagala tudi že gospe, prevajalki, iz Maribora, ki je bila diagnosticirana s sindromom karpalnega kanala. Zdravnik je dal ultimat: “ Ali operacija ali alternativa.” Veseli smo, da slišimo pozitivne povratne informacije in da ta specializirana računalniška miška služi svojemu namenu.
IZOLATIVNE ERGONOMSKE PODLOGE ZA ROKE BREZ PRITISKA:
Pozabili pa nismo niti na delovno podlago. Da so roke na toplem in na zaobljenih koncih, poskrbi podloga za roke RestWare ali podpora za roke Contour Universal ArmSupport. Odlična rešitev je tudi izjemna slovenska inovacija podpora za roke Mouzen ErgoFlow Pads Ima tudi ergonomski certifikat ZRS, ki dokazuje, da lahko podpora za roke Mouzen učinkovito prepreči bolečine v zapestju ali sindrom karpalnega kanala.
INDIVIDUALNO SVETOVANJE IN PRIKAZ VAJ ZA ZAPESTJE BREZ BOLEČIN:
Poleg specializirane ergonomske opreme za pisarne vam lahko ponudimo tudi individualno obravnavo delovnega mesta. Želite obisk fizioterapevtke, ki bi vam pokazala raztezne vaje in pregledala vaše delovno mesto? Koristne vaje za krepitev mišic zapestnega sklepa, s katerimi boste povečali čvrstost in gibljivost zapestja, lahko izvajate kadar koli.
Pišite nam TUKAJ in uskladimo termin.
Raztezne vaje za vaša zapestja in dlani so enostavna za vsakodnevno prakticiranje. Ko naredite premor in prekinete sedenje po priporočenih 45 minutah, opravite še razteg dlani.
Praktična raztezna vadba proti bolečinam v zapestju:
O priporočeni praktični raztezni vadbi svetuje tudi fizioterapevtka Marina Uplaznik. Obstaja namreč veliko načinov za zmanjšanje bolečine. Žal je eden od njih tudi operacija. Nekaj pa lahko storimo že preventivno. Eden najpomembnejših načinov so ravno terapevtske vaje. Z njimi lahko povečamo gibljivost sklepov, okrepimo mišice okoli sklepa in poskrbimo za boljše počutje.
Marina priporoča, da praktično raztezno vadbo izvajate počasi in ne na silo, da se izognete dodatnim bolečinam ali poškodbam. Določen izteg naj traja do 30 sekund, potem pa še 30 sekund počitka. Lahko se zgodi, da med vajo občutite bolečino. Takrat prenehajte in se posvetujte z zdravnikom ali fizioterapevtom.
________
VADBA 1
Roko iztegnite predse v višini prsnega koša. Komolec naj bo iztegnjen. Z drugo roko se primite za prste in upognite zapestje čim bolj nazaj. Vztrajajte v položaju do 30 sekund. V drugem delu vaje prste upognite navzgor. Zamenjajte roki in ponovite. Priporočamo, da z vsako roko izvedete 4 ponovitve, 2-krat na dan.
VADBA 2
Položite dlan na pisalno mizo z iztegnjenimi prsti. Drugo dlan položite čez približno pod pravim kotom. Dvigniti spodnjo roko, z zgornjo pa to preprečite. V položaju vztrajajte 10 sekund, potem zamenjajte roki. Z vsako roko izvedite 10 ponovitev, 2-krat na dan.
_________
*** BREZPLAČEN PREIZKUS ERGONOMSKIH RAČUNALNIŠKIH MIŠK ***
Želite, da tudi v vašem podjetju izvedemo strokovno svetovanje in oceno ergonomije vaših delovnih mest? Bi želeli pred nakupom preizkusiti katero izmed ergonomskih računalniških mišk v naši ponudbi?
Pokličite nas na 051 340 393 ali pišite na info@zdrava-pisarna.si
Da je ustrezna računalniška miška zelo pomembna se strinjajo tudi delovni terapevti iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta SOČA. Zakaj smo se ob njihovem obisku v Zdravi pisarni dotaknili tudi sindroma karpalnega kanala preverite v tem PRISPEVKU.
“Z obema artikloma (Contour RollerMouse Pro3 in Contour Unimouse) sem super zadovoljna. Sploh RollerMouse je izjemna naprava; uporabljam jo skupaj z daskeyboard mehansko tipkovnico z rjavimi stikali in sem se je navadila v manj kot enem dnevu; danes si nikakor ne predstavljam, da bi morala preiti nazaj na običajno miško. Dejansko in resnično “a must” za vse tipkarje, sploh za tiste, ki že trpimo za sindromom karpalnega kanala.“ – Tina Dolinar, Žetale