“Povprečna oseba vdihne to dobrino 20.000 krat na dan, večinoma v zaprtem prostoru.”
Samo 10% časa smo na prostem
Vsak med nami bi najverjetneje rekel, da preživi dovolj časa na prostem v naravi, a temu ni tako. Na prostem smo le 10% časa v dnevu. Ostalo preživimo doma, v službi ali šoli, v javnih zaprtih prostorih itd. Tam je kroženje zraka precej omejeno in s tem tudi ne kvalitetno.
Ste vedeli, da vsako leto v EU zaradi posledic onesnaženja zraka prezgodaj umre več kot 400.000 ljudi: to je več kot 10-kratnik cestnih nesreč. 6,5 milijona ljudi pa zboli, ker onesnaženost zraka povzroča bolezni, kot so kapi, astma in bronhitis.
Nas so te številke zgrozile, za to smo se odločili poiskati rešitev. Seveda so bili prvi pomisleki na prezračevanje prostorov z odpiranjem oken, a smo ugotovili, da ta rešitev ni najbolj učinkovitejša. Obrnili smo se na čistilce zraka, kateri so nas naravnost navdušili!
Zakaj samo prezračevanje z odpiranjem oken ni dovolj?
Najbolj preprosto in najcenejše je še vedno prezračevanje z odpiranjem oken. Vendar, ali je tudi dovolj učinkovito? Ob tem se pojavlja tudi pomislek o potratnosti energije in varnosti takšnega načina prezračevanja.
Slika prikazuje zračenje z odpiranjem oken. Seveda sama kakovost zračenja odvisna od tega ali je naša pisarna ob prometni cesti ali industrijski coni. S tem bomo poleg zraka v prostor dobili tudi veliko hrupa, prašnih delcev in raznih vonjav.
Če bomo prezračevali z odpiranjem oken, potem je treba zračiti zjutraj in zvečer pred spanjem, med kuhanjem, likanjem, pranjem, umivanjem in ko se dalj časa zadržujemo v zaprtih prostorih. Čas zračenja pa navadno prilagajamo zunanji temperaturi zraka oziroma razlikam v temperaturi zraka zunaj in znotraj, ter velikosti prostora.
Potrata energije
Prav zaradi pomisleka o potratnosti energije, je nastala potreba po prezračevalnih sistemih. Nenačrtovano in naključno zračenje prostorov pogosto pomeni izgubo energije, ki smo jo vložili v ogrevanje ali hlajenje zraka v prostoru. Nezadostno zračenje pa ima na drugi strani za posledico nezdrave bivalne pogoje s pojavom prekomerne vlage in plesni, ali prepiha in posledično glavobola.
Večina sodobnih čistilcev zraka združujejo visoko zmogljivost z enostavno uporabo in odličnim videzom. Omogočajo uporabo tehnologije, s katero lahko upravljate tudi na daljavo.
Vse več čistilcev pa omogoča kar samodejno prilagajanje spreminjajočim se pogojem. Integrirani senzorji se samodejno prilagodijo trenutnim razmeram v okolju, tako da je kakovost zraka vedno na zdravi ravni. Imajo majhno porabo energije, za to lahko delujejo skozi cel dan.
Na sliki je čistilec zraka Blueair Classic 405. Ta združuje prej omenjene sodobne tehnologije. Omogoča spremenite nastavitve na daljavo iz pametnega telefona prek aplikacije Blueair ali se za glasovno upravljanje povežite z napravo, ki podpira Amazon Alexa.
Prednosti čistilcev zraka:
- samodejno odvajajo izrabljen zrak z neprijetnimi vonjavami,
- odvajajo odvečno vlago ter škodljive snovi in dovajajo svež in filtriran zrak,
- z odpravljanjem odvečne vlage skrbijo za primerno zdravo stanje zgradbe in klime ter preprečujejo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice,
- preprečujejo prepih in vdor zunanjega hrupa ter prahu,
- olajšajo življenje alergikom, ker lahko zagotovijo primerno filtriran zrak brez alergenov in predvsem
- varčujejo z energijo.
Odličen čistilec zraka vam lahko resnično izboljša življenje.. Če pa želite, da čistilec zraka deluje tako kot je treba, mora biti dovolj močan, da očisti zrak v veliki dnevni sobi ali igralnici. Morda pa tudi dovolj tih in temen, da lahko spite blizu njega v spalnici.
Kaj moramo vedeti, ko kupujemo čistilec zraka?
V prvi vrsti moramo vedeti, da smo z nakupom tega aparata naredili odlično stvar za svoje zdravje in zdravje naših najbližjih ali sodelavcev. Približno 90 % svojega časa preživimo v notranjih prostorih. Pri čemer se običajno ne zavedamo, da je lahko zrak v naših domovih, pisarnah, šolah in drugih zgradbah še bolj onesnažen od zunanjega.
“Približno 90 % svojega časa preživimo v notranjih prostorih.”
Za mnoge od nas so zdravstvena tveganja v notranjih prostorih večja od takšnih tveganj zunaj, in sicer zaradi izpostavljenosti kemikalijam, onesnaževalcem, alergenom in delcem.
Otroci, starejše osebe ali kronični bolniki so najbolj dovzetni za onesnažen zrak v notranjih prostorih. Pogosto ravno zraku v notranjih prostorih tudi najbolj izpostavljeni, vendar smo ogroženi vsi, saj večino svojega časa preživimo prav v notranjih prostorih. Upoštevati moramo tudi dejstvo, da sodobna energetsko varčna gradnja, ne omogočajo izpusta onesnaževalcev.
Vedeti moramo tudi to, da na trgu obstaja veliko različnih čistilcev zraka. Preden se odločimo za nakup, moramo preveriti kateri čistilci zadovoljujejo naše potrebe.
Na sliki je čistilec zraka Blueair Blue 3210, katerega odlikuje izredno tiho delovanje. Zanimiv je tudi zaradi širokega nabora barv. Čistilec zraka Blueair Blue 3210 lahko izberete v petih različnih barvah.
Tukaj je povezava do izdelka v naši spletni trgovini.
Kako izberemo ustrezen čistilec zraka?
- Ugotovite, kam želite namestiti čistilec zraka, da boste lahko izbrali pravo velikost in moč za vaš prostor.
- Poiščite čistilec zraka, ki dobro filtrira onesnažen zrak, značilen za vaš dom ali zdravstvene potrebe (na primer odstranjevanje pršic, smoga, cvetnega praha, toksinov, cigaretnega dima…).
- Raven hrupa (navedena v decibelih) si oglejte v specifikacijah izdelka. Odvisno od tega, kje uporabljate čistilec zraka, boste morda želeli tišjo napravo.
- Izračunajte stroške vzdrževanja in električne energije čistilca zraka, da lahko proračun presežete ob prvem nakupu.
- Če bi hoteli upravljati z čistilcem zraka na daljavo, preverite kakšne tehnične sposobnosti ponuja.
Čistilci zraka obstajajo v najrazličnejših oblikah in velikostih, za to smo prepričani da boste našli pravega za v vaš dom. V naši spletni trgovini lahko izbirate med devetimi različnimi čistilci zraka. Ponudbo lahko preverite tukaj.