Skrite pasti in bolečine - delo na prenosniku
Na fotografiji je prikazano ustrezno prilagojeno sodobno delovno mesto za delo s prenosnikom.
Uporabna prenosnikov je v porastu
Podjetja, ki se ukvarjajo s prodajo računalnikov že več let zapored beležijo rast prodaje osebnih računalnikov – pri čemer vsekakor prednjačijo prenosniki. In tudi, če sami premislite, kdo od vaši sodelavcev za delo uporablja prenosni računalnik, lahko verjetno ugotovite, da verjetno več kot 2/3. Delo na prenosniku ima absolutno številne prednosti. Iz vidika ergonomije in varovanja zdravja, pa je naredil prenosnik veliko škode.
Tukaj si lahko preberete o določenih splošnih negativnih vplivih na zdravje. Naše izhodišče je, da bo delež ljudi, ki prisegajo na delo na prenosniku še naprej raslo. In zato se bomo v tem zapisu ukvarjali predvsem z izboljšanjem ergonomije in varovanja zdravja na delovnem mestu – trenda namreč ne moremo kar ustaviti. Lahko pa zagotovimo kar se da varno delo.
Kaj nas zanima, ko govorimo o delu na prenosniku
Koliko ur na dan delamo na prenosnem računalniku
Delamo za pisarniško mizo oziroma imamo poseben kotiček za delo
Uporaba pripomočkov za izboljšanje ergonomije
Na sliki je prikazana ustrezna višina prenosnika in uporaba dodatne miške ter tipkovnice – 3 najbolj ključni elementi za delo s prenosnikom.
1. Koliko ur na dan delam na prenosnem računalniku?
Če prenosni računalnik uporabljate kot pomožni ali drugi računalnik – za sestanke, predavanje/predstavitve ali obisk strank – delo na prenosniku ni tako problematično. V primeru, ko pa je delo na prenosniku edina, oziroma večinska oblika dela z računalnikom, pa je nujno, da svoje delovno mesto uredite in prilagodite točno temu namenu.
Iz vidika varovanja zdravja pri delu in iz vidika ergonomije delovnega mesta je ključno, da poleg prenosnega računalnika uporabite vse potrebne ergonomske kose opreme. Več o tem, kako opremimo svoje delovno mesto, če za delo uporabljamo prenosni računalnik, bom opisal v nadaljevanju. Zgleden primer ustrezne priprave na delo s prenosnikom pa je opisan v zapisu, ki smo ga pripravili na podlagi pogovora s Katarino Nahtigal, ki že 4 leta dela od doma in na daljavo.
Sindrom karpalnega kanala in delo na prenosniku
Delo na prenosniku je problematično še zaradi dveh vidikov negativnega vpliva na zdravje – poškodbe na zapestju. Prvo opozorilo se dotika naravne konture dlani, ki jo omogočajo le ergonomsko zasnovane računalniške miške. Naravna kontura vaše dlani je naravni položaj vaše dlani, ko je ta prosto položena na podlagi. Miška oziroma vgrajen drsnik na prenosniku ( ang. trackpad ali touchpad) je zasilna rešitev. Nikakor ni primeren za večurno delo na prenosniku. Rešitev so torej ergonomske računalniške miške in več o tem si lahko preberete v članku, na temo Kakšna je dobra računalniška miška.
Druga težava pa nastane zaradi same debeline prenosnika. Ta sili naše dlani, da so v predelu zapestja obrnjene rahlo navzgor. Sodobni ergonomski standardi govorijo ravno nasprotno – dlani morajo naravno padat oziroma ležat na tipkovnici tako, da so konice prstov nižje, ko je zapestje. Tako imajo sodobne ergonomske tipkovnice oblazinjene podloge na robu, kjer se zapestje dotika tipkovnice. Prav tako pa imajo nekatere tudi rahel padec v smeri od preslednice proti “F” liniji tipk. Rahel padec dosežemo tudi z oblazinjenimi podlogami za komolce.
2. Imam za delo s prenosnim računalnikom poseben kotiček oziroma delovno mesto?
Zagotavljanje ustreznih in zdravju prijaznih delovnih pogojev, je veliko lažje, če imamo za delo točno določeno mesto, delovno površino ali kotiček oziroma delovno mesto. V tem primeru se držimo splošnih smernic varovanja zdravja na delovnem mestu, ki pa jih zagotavljamo z ergonomsko opremo za delo s prenosnikom.
Na sliki je eden izmed treh ergonomskih paketov, ki jih je naš Sebastjan sprva sestavil kot odgovor na potrebe pri delu od doma. Po našem mnenju je to nujna oprema pri delu s prenosnim računalnikom.
Ergonomska oprema za delo s prenosnikom:
- dodatna ergonomska miška in tipkovnica
- dodatno stojalo za prenosni računalnik
+ - ergonomski stol in pravilna višina mize
- ter dodaten monitor
Slika: na sliki je prikazan primer ergonomskega delovnega kotička za delo s prenosnim računalnikom.