Kakšna je ustrezna podlaga za stoječe delo, če uporabljate dvižno pisarniško mizo?
Delo stoje in morebitne zdravstvene težave
Podlaga za stoječe delo je izredno pomemben element vsake ergonomske pisarne. Saj ne glede na to, da je stanje naraven človeški položaj, vseeno obstaja tveganje za nastanek okvar ali poškodb. Težave pri stoječem delu nastanejo zaradi trde podlage. Pri tem se poveča aktivacija mišic in obremenitve skeleta. Poleg tega, da je stanje na pretrdi podlagi škodljivo, je tudi neudobno in utrujajoče.
Pojavijo se lahko težave kot so na primer povečana utrujenost mišic, bolečine v nogah, zatekle noge, krčne žile, bolečine v križu, napetost v vratu ter napetost v ramenskem obroču.
Večina ljudi stoji napačno!
Napake med stoječim delom večinoma nastajajo predvsem zaradi pomanjkanja zavedanja, da je pomembno ohranjati aktivnost tudi med delom stoje. Če torej “padete” v delo in preveč časa stojite na trdih tleh, lahko pride do bolečin v stopalih in spodnjih okončinah, kar povzroča nelagodje. Začnete čutiti bolečine v gležnju in nogah, tudi v hrbtenici. Kot že omenjeno, se lahko pojavi tudi nervoza in pomanjkanje koncentracije.
Zakaj ni vseeno kakšna je podlaga, če delamo stoje?
Pri našem delu na terenu smo ugotovili, da imajo nekatere osebe, ki v pisarni uporabljajo električne dvižne pisarniške mize, težave z bolečinami v petah. Težava je v tem, da je stoječe delo dolgotrajno – pomeni, da so intervali med sedenjem in delom stoje napačni – delo stoje naj v enem kosu ne traja več kot 45 min.
Neustrezna obutev
Drug problem je neustrezna obutev. Opazili smo, da se problem neustrezne obutve pojavlja tako pri osebah, ki nastavljive mize uporabljajo za delo od doma, kot tudi pri teh, ki mize uporabljamo v pisarnah.
Hišni copati
Za delo od doma je značilno, da delamo v hišnih copatah, ki imajo lahko slabo oblazinjen podplat. Ta ne nudi ustreznega blaženja, kar povzroča direkten pritisk na stopala. Posledica tega pa so bolečine v stopalih, petah in nogah.
Rešitev: v tem primeru svetujemo ortopedske copate DR. LUIGI. Copate uporabljamo tudi v ekipi Zdrava pisarna – torej jih priporočamo iz prve roke.
Na fotografiji zgoraj je primer ortopedske obutve za notranjo uporabo, za delo od doma.
Na fotografiji zgoraj je neustrezna obutev, ki jo prepogosto uporabljamo za delo od doma.
Visoke pete
Neprimerna obutev se pogosto pojavlja tudi pri ženskah, ki delajo v pisarnah. Imamo dve opciji – ali uporabljajo prenizko obutev brez profila – v tem primeru govorimo predvsem o tako imenovanih balerinkah. Uporaba teh je enako problematična kot prej omenjene hišne copate. Ali pa nosijo previsoke pete, ki imajo, kot je že znano, veliko škodljivih stranskih učinkov. Več o tem si lahko preberete tukaj.
Rešitev: V tem primeru je lahko rešitev dodatna obutev za delo v pisarni. Ko torej veste, da nimate napovedanih sestankov ali obiskov poslovnih strank, lahko uporabite svojo sekundarno obutev. Jaz lahko iz prve roke povem, da je to zelo učinkovita metoda. Sam imam namreč za zimske mesece v pisarni pripravljeno dodatno obutev, ki je bistveno lažja, bolj zračna in mehka, kot je robustna zimska obutev.
Na sliki so tako imenovane balerinke, ki so problematične zaradi prenizkega podplata.
Obratno od slike na levi, a prav tako problematične, so tudi visoke pete.
Kakšna je ustrezna podlaga za delo stoje in rešitve na trgu?
Obstajajo številne rešitve, ki vsaka na svoj način zmanjšujajo tveganja za zdravje, ki nastajajo zaradi neustrezne površine. Katera rešitev je za vas najboljša je odvisno od tega, kaj vas pri uporabi dvižne pisarniške mize najbolj moti in kje se pojavljajo morebitne zdravstvene težave.
Za tiste, ki jim delo stoje ni udobno in zato postanejo nemirni je super rešitev imenovana ravnotežna deska Gymba – Active Board. To ravnotežno desko uporabljam tudi sam. Iz prve roke lahko povem, da je udobje na takšni površini bistveno višje. Ta podlaga za stoječe delo mi omogoča rahlo pozibavanje in pa izmenično pritiske s podplati – naprej in nazaj – kot bi se sprehajal.
Če za delo stoje v pisarni uporabljate ravnotežno desko Gymba, lahko razbremenite tudi pritisk na stopala in prepreči neprijetne vplive na telo. Trik je v materialu in strukturi ravnotežne deske, ki omogoča izmenično rahlo nagibanje naprej – pritisk stopal omogoča enak občutek kot da bi hodili.
Ob obisku terapevtov iz URI SOČA je ravnotežna deska Gymba navdušila tudi strokovno osebje. Več o njihovem obisku in fotografije Gymbe med prikazom si lahko ogledate v prispevku “Delovni terapevti URI Soča na obisku v Zdravi pisarni”.
Video: video prikazuje osnovne težave pri sodobnem pisarniškem delu, ustrezno nastavitev delovnega mesta za delo stoje, ter uporabo ravno težne deske, s čimer zagotovimo, da je podlaga za delo stoje ergonomsko ustrezna.