Pri našem delu se zelo pogosto srečujemo z izzivom izboljšanja obstoječega stanja v pisarni – stanje ergonomije v pisarni izboljšati na enostaven način, brez velikih posegov in brez velikih stroškov za opremo. Dokaz in študija primera, kako dosežemo ergonomsko delovno mesto, je nadgradnja dveh delovnih mest v DanKuchen studio Novo mesto. Na tem praktičnem primeru vam bomo razkrili, kako smo v štirih korakih zagotovili celostno rešitev ergonomije delovnega mesta.
Izhodišče rešitve nepravilne drže svetovalcev v DanKuchen studio Novo mesto, je najprej prilagodljiv dvojni nosilec za monitor in dvižna nastavljiva miza ter stol za aktivno sedenje. Del rešitve je tudi brezžična ergonomska miška ter brezžična ergonomska tipkovnica.
Stanje pred posegom
DEJSTVA IN INDIKATORJI:
- nadpovprečna telesna višina zaposlenega (povprečna višina moških v Sloveniji),
- prenizka (standardna) višina delovne površine glede na višino zaposlenega,
- pisarniški stol nižjega cenovnega razreda,
- računalniški zaslon oz. monitor brez možnosti nastavitve višine,
- bolečine v predelu zapestja,
- delo s strankami – prikaz projekta na zaslonu.
Obe delovni mesti sta imeli enak izziv – posledica nepravilne višine zaslona, je bila nepravilna drža svetovalcev – sključena drža v predelu ramenskega obroča in potiskanje medenice proti robu tipičnega pisarniškega stola. Rešili smo tudi potrebo po pogostem spreminjanju pozicije zaslona, ki je potrebna za prikaz izrisa kuhinje strankam. Glede na kombinacijo dela z zaslonom in delo s fizičnimi dokumenti je bila problem tudi prostorna stiska na delovni površini. A s tem ko dvignemo zaslon in ga obesimo na nosilec, dobimo pod ekranom prostor za dokumente.
Dvižna miza
Po naših izkušnjah, je osnova za vzpostavitev ergonomije delovnega mesta nastavljivost višine delovne površine oz. delovne mize. Individualna obravnava delovnega mesta nam narekuje, da se površina prilagodi vsakemu posamezniku – to je lahko fiksno na določeno višino, ali pa miza omogoča dviganje in spuščanje. Pri tem projektu smo uporabili sledenje.
Prilagodljivo, dinamično in ergonomsko delovno mesto, ki daje možnost dela stoje, omogoča električna nastavljiva miza – svetovalec po določenem času neprekinjenega sedenja vstane iz stola, nastavi želeno višino mize in nadaljuje z delom stoje. Da vedno znova ne izgubljamo časa z pravilno nastavitvijo višine mize, vse naše električne nastavljive mize omogočajo tudi, da si uporabnik prednastavi 4 višine, ki mu ustrezajo za delo.
Nastavljiva miza torej pripomore k:
- boljši drži na delovnem mestu
- dinamičnosti položaja telesa pri delu sede-stoje
- večji produktivnosti,
- in celo hitrejši obravnavi strank.
Nosilec za monitor
Koristne lastnosti dvojnega nosilca za monitor, ki smo ga namestili na delovni mesti svetovalcev, ima večplastne pozitivne vplive na delo:
- boljša drža na delovnem mestu,
- večja produktivnost,
- oziroma, kar z eno besedo imenujemo ergonomija delovnega mesta.
KLJUČNE FUNKCIONALNOSTI NOSILCA ZA ZASLON:
- MOŽNOST OBEŠANJA DVEH ZASLONOV
- NASTAVLJIVA VIŠINA
- NASTAVITEV KOTA V HORIZONTALNI SMERI,
- NASTAVITEV KOTA V VERTIKALNI SMERI
- MOŽNOST HORIZONTALNEGA POMIKA NAPREJ – NAZAJ,
- TER PRILAGAJANJE ČLENKASTE ROKE V LEVO IN DESNO
KAJ PA UPORABA NOSILCA ZA ZASLONE V PRAKSI?
V osnovi je bil problem, da imata svetovalca različno telesno višino, uporabljala sta pa enako višino mize in enako višino zaslona. Eden od svetovalcev ima nadpovprečno telesno višino. V tem primeru je naša prioritetna naloga, da je omogočamo nastavitev višine zaslona. S tem je bila zagotovljena vzravnana drža med sedenjem. Nosilec omogoča tudi spreminjanje kotov – vertikalna in horizontalna smer. V določenih primerih je potrebno zaslon zasukat tako, da je daljša stranica vertikalna, česar se pogosto poslužujejo predvsem programerji. Za svetovalca iz tega studia je pomembno tudi premikanje zaslona naprej in nazaj, ker je pri delu s strankami, ki pridejo na izris in svetovanje pri opremi kuhinje, zelo praktično. Svetovalec zaslon približa in zasuka proti stranki in ker je zaslon obešen na nosilec, ostane delovna površina nedotaknjena.
Upamo si reči, da je brez nosilca za zaslone skoraj nemogoče zasnovati ergonomsko delovno mesto.
Kakšna je pravilna nastavitev zaslona preverite v eni izmed naši objav.
Stol za aktivno sedenje
Opažamo, da je za ergonomsko delovno mesto, kjer je delovnik sestavljen iz sedenja in pogostega vstajanja, dobrodošla rešitev ravno stol za aktivno sedenje. Če delo poteka pretežno sede, pa je vsaj za prvih nekaj mesecev potreben dodaten stol – zaradi intenzivnosti aktivnega sedenja moramo zagotoviti menjavanje med aktivnim in običajnim stolom. Dobra rešitev je tudi nastavljiva dvižna miza. Če torej zagotovimo aktivno sedenje v kombinaciji delom stoje, smo dosegli dvoje:
- pravilna, vzravnana drža v predelu ramenskega obroča – nosilec za monitor,
- trening notranjih hrbtnih mišic in povečanje produktivnosti – stol za aktivno sedenje.
Ergonomska miška
Zdrava pisarna zagovarja in zagotavlja individualno obravnavo delovnega mesta. Del tega je tudi ergonomska računalniška miška. Na terenu prepogosto opažamo, da kljub temu, da imamo različne velikosti dlani, da miško uporabljamo za različne naloge in da imamo različne funkcionalne potrebe, vsi zaposleni uporabljajo enako miško. In tako je del individualne obravnave tudi pravilno in prilagojeno izbrana ergonomska računalniška miška.
KAJ JE BIL TOREJ PROBLEM Z MIŠKO, KI JE BILA TRENUTNO V UPORABI:
- velikost ni bila prilagojena na velikost dlani svetovalca,
- ni imela pravilnega naklona, za naravno držo zapestja,
- ni imela dodatnih nastavitev gumbov in odzivnosti
- ni bila brezžična
Če računalniška miška ni prilagojena našim individualnim potrebam in velikosti dlani se lahko pojavijo prepogosti simptomi dela z miško. Kot primer, je posledica premajhne miške, krčenje prstov, kar pogosto čutimo kot napetost ali otrdelost in bolečine v nadlahti. Pri miškah, ki ne omogočajo nastavitve naklona dlani in v primeru ko je miška ploske oblike, lahko roko silimo v nenaraven položaj. Tudi to čutimo kot napetost, zategnjenost.
Del ergonomske miške so tudi dodatne funkcije nastavljanja gumbov. Te gumbi zagotavljajo, da je delo hitrejše, manj naporno in bolj udobno. Te funkcije so še posebej pomembne za delovna mesta, kot je ta, ki ga obravnavamo v tem zapisu – kjer gre torej za uporabno specializirane programske opreme za projektiranje kuhinjskega pohištva. Pri tovrstnem delu večino delo oprabimo ravno z uporabo miške.