Vaše oči in varno delo, ter nastavitev slikovnega zaslona – monitor
Na pravilno nastavitev slikovnega zaslona mogoče ne pomislimo na prvo žogo, da so ravno vaše oči najbolj pomembne za delo z monitorji. In prvi problem je lahko že suh zrak ter prevelika hitrost pretoka zraka – posledica je prehitro hlapenje solz. Zato imamo občutek ščemenja in suhih oči. Oči utruja in obremenjuje tudi prevelik kontrast med slikovnim zaslonom in neposrednim vidnim poljem – funkcija akomodacije oči – izostritev. Vse skupaj bistveno poslabša še postavitev zaslona nad višino oči. Po drugi strani, pa tudi monitor, ki je postavljen prenizko, povzroča krivljenje vratu in posledično bolečine v tem delu.
Pravilna frontalna (čelna) pozicija zaslona?
Pravilna nastavitev monitorja je pomembna tudi glede na to, kje na katerem delu mize stoji slikovni zaslon.
Pri našem delu, ko obiskujemo stranke, opažamo, da je zelo pogost problem tudi pravilna frontalna (čelna) pozicija zaslona. Gre namreč za to, da se pogosto dogaja, da prsni koš ni vzporeden s slikovnim zaslonom. Kar pomeni, da sta miška in tipkovnica na enem delu delovne površine, medtem ko je monitor pod kotom zasukan – stoji na levem ali desnem delu mize.
Iz prakse
Posledica zamaknjenega računalniškega zaslona so seveda bolečine v vratu, saj je trup obrnjen v eno, glava pa zasukana v drugo smer – v smeri monitorja. V enem izmed primerov, ki smo jih obravnavali, je imel uporabnik takšnega delovnega mesta velike probleme z obračanjem glave – v smer, v katero je ponavadi gledal monitor, problemov ni bilo. V drugo smer, pa je bil zasuk glave okrnjen za približno 50% običajne gibljivosti.
Podoben problem se pojavi tudi pri uporabi dveh monitorjev – eden je poravnan vzporedno z miško in tipkovnico, drug pa je zamaknjen.
Pravilna frontalna pozicija zaslona ali v kombinaciji je torej ta, da sta površina slikovnega zaslona in pa prsni koš vzporedna. Oziroma orientacija oči in rok naj bo v isto smer – naravnost.
Kakšna je pravilna višina zaslona?
Pravilna višina zaslona je odvisna od:
- telesne višine posameznika,
- koliko zaslonov ima pisarniško delovno mesto,
- kakšna je površina monitorja,
- kako globoka je miza
Zato ne moremo enoznačno reči, kakšna je pravilna višina slikovnega zaslona (monitor). Več o pravilni nastavitvi monitorja, da bo delo v pisarni čim manj škodljivo, preberite v zapisu ki nosi podnaslov: Varno delo s slikovnimi zasloni – na spletni strani ministrstva za delo.
Priporočila za varno delo s slikovnimi zasloni – monitor
- Višino monitorja prilagodite. Pri čemer naj bo vrhnji rob ohišja monitorja v isti višini ali nižje od višine oči.
Pomembno je da pazite, da vaša telesna drža ni skrivljena ali drugače nepravilna. - Za delo s prenosnimi računalnikom Zdrava pisarna predlaga vsaj obvezno uporabo super pripomočka – stojalo za prenosnik. Sem sodita še ergonomska miška ter ergonomska tipkovnica.
- Razdalja med očmi in zaslonom – oddaljena vsaj 50 cm. Pravilna oddaljenost zaslona se enostavno preveri tako, da iztegnemo roke predse.
- Bleščanje in odsev – kot zaslona in orientacijo prilagodite tako, da možnost bleščanja in odsevov zmanjšamo na minimalno vrednost.
- Izberite zaslon, ki omogoča uravnavanje svetlosti in kontrasta slike na slikovnem zaslonu.
- Za izboljšanje preglednosti in bralnosti, povečamo velikost črk na monitorju.
- Senčenje – žaluzije ali zavese so dobra rešitev za boljši nadzor nad intenzivnostjo naravne svetlobe, ki pada na delovno mesto.
- Umetna razsvetljava – ustrezne luči ne povzročajo odsevov na monitorju.
- Delo v temnih prostorih – problematičen je premočan kontrast med zaslonom in neposrednim vidnim poljem okoli njega – zmanjšajte splošno osvetljenost na manj kot 300 lux.
Po potrebi lahko več svetlobe zagotovite z dodano svetilko.
Kakšna je pravilna nastavitev monitorja, je predstavljeno v spodnjem video posnetku.
Vam lahko razkrijem mojo izkušnjo.
Po 18 letnem pisarnškem delu, sem pričela uporabljati ergonomsko miško, tipkovnico in stojalo za prenosnik. Najhitreje sem se navadila na stojalo, kjer poleg uporabe velikega monitorja, je zelo koristen pri lažjem in hitrejšem delu ter povdarek je, da imam prenosni računalnik (ekran) v višini oči. Prav tako sem se zelo hitro navadila na ergonomsko miško, katere ne zamenjam več.
Moje težave z bolečino v zapestju so minile.
Hvala ekipi Zdrava pisarna