Računalniška očala zmanjšujejo stres vam in vašim očem
Je nujnost računalniških očal mit ali resnica? Če so vaše oči po dolgem delovnem dnevu pred računalnikom razdražene in suhe, je zagotovo nekaj na tem. Dejstvo pa je, da je prekomerno ultravijolično sevanje iz računalnika mit. Vendar pa je presežek modrega spektra tisti, ki povzroča stres vam in vašim očem.
Vsako sodobno delovno mesto je polno računalnikov in digitalnih naprav. Tudi vi zdaj ta članek berete na telefonu ali računalniku. V službi ali celo doma večina od nas ne bi mogla živeti brez svojih naprav, vendar nam povzročajo tudi veliko stresa. Uporaba računalnika pogosto povzroča stres, bodisi, ko zamrzne ekran ali gre kaj drugega narobe. Pa ste vedeli, da digitalne naprave lahko povzročajo stres tudi našim očem?
Računalniška očala = Zaščitna očala
Če pogosto uporabljate svoj prenosnik ali mobilni telefon, je uporaba računalniških očal lahko odličen način za zmanjševanje izpostavljenosti modri svetlobi. Ta posebna očala so na voljo brez recepta, v kolikor imate dober vid ali pa leče rutinsko nosite zaradi manjše dioptrije. V kolikor pa ste daljnovidni in rutinsko nosite bifokalne ali progresivne leče, vam bo uporaba računalniških očal na recept razširila vidno polje. Prav tako vam bo pomagala zbistriti sliko na računalniku.
Ne pozabite, da je ta vrsta očal izdelana izključno za predmete, ki so od vas oddaljeni za dolžino vaše roke. To je tudi razlog, da jih med vožnjo in podobnimi dejavnostmi nikakor ne smete nositi.
Ste vedeli, da modra svetloba predstavlja kar 1/3 vse svetlobe? Modra svetloba bistveno prispeva k naprezanju oči ter posledično glavobolu. Računalniška očala, ki blokirajo modro svetlobo, lahko povečajo udobje med delom za računalnikom.
Živimo popolnoma obkroženi z zasloni, v povprečju pred digitalnimi napravami preživimo skoraj 9 ur/dan. Vse te naprave oddajajo modro svetlobo in ker naše oči niso zaščitene pred to prekomerno izpostavljenostjo, lahko svetloba škodi.
Digitalni zasloni oddajajo modro svetlobo, kar ima lahko negativne posledice za vaše oči in vid. Modra svetloba zna tudi sabotirati vaš urnik spanja, ker se zmede s svojim cirkadianskim ritmom (AKA vaša notranja ura, ki vam pove, kdaj je čas za spanje ali budnost).
Na žalost nas večina ne more uiti uporabi računalnikov, tablic in telefonov v vsakdanjem življenju. Kako torej ravnamo z negativnimi posledicami digitalnih zaslonov?
Dr. Sing je za portal Cleveland Clinic omenil, da je pričakovano čedalje večje število ljudi, ki tarnajo nad bolečimi in srbečimi očmi. Že dolgo je jasno, da predolgo strmenje v digitalni zaslon in redko utripanje z očmi, privede do suhih in razdraženih oči. Ko usmerimo pogled na nekaj kar nam je blizu (na zaslon ali knjigo) se naše oči napnejo in skrčijo. To pa povzroča nelagodje v očeh in glavobole. Toda takoj, ko se zazremo v oddaljen predmet, se naše oči spet sprostijo.
Doktor Singh zato predlaga, da upoštevate te nasvete med delom z računalnikom:
– Pravilo 20-20-20. Na vsakih 20 minut naredite pavzo in se za 20 sekund zazrite v predmet oddaljen 20 metrov. To vam bo pomagalo pri sprostitvi vaših oči.
– Uporabljajte kapljice za oči. Ne le napenjanje oči med delom za računalnikom, redko mežikanje, modra svetloba, ampak tudi suh zrak v pisarnah privedejo do suhih oči.
– Upoštevajte ustrezno razdaljo od digitalnega zaslona. Razdalja med ekranom in vašimi očmi naj bo vedno približno 50 centimetrov (razdalja vaše raztegnjene roke). Večina ljudi namreč sedi preblizu računalnika.
– Vsaj 1 uro pred spanjem izklopite vse digitalne naprave, da ne bo moten vaš spanec.
Tudi vi vsak dan doživljate isto zgodbo? Glavobol, napete, suhe in izmučene oči, zamegljen vid, dvojen vid, težave s spanjem in povrhu vsega še bolečine v vratu in ramenih. Vse to so simptomi novodobnega pojava, ki mu pravimo sindrom računalniškega vida (SRV). Pojavlja se pri ljudeh, ki vsak dan, brez prave zaščite oči, predolgo časa uporabljajo digitalne naprave.
Umetna modra svetloba našim očem nenehno sporoča, da so budne in napete. To je razlog, da oko, ki je tej svetlobi izpostavljeno, intenzivno sprejema ogromno informacij. Vaše oči so tako ves čas pod stresom, saj jim modra svetloba iz digitalnega zaslona narekuje neprekinjeno aktivnost in razprtost.
V boju proti tem neprijetnostim so izjemno učinkovita rešitev ravno očala za računalnik, ki imajo stekla prilagojena delu z digitalnimi zasloni. Blokirajo lahko moder spekter svetlobe, škodljive ultravijolične (UV) žarke ter imajo antirefleksni premaz proti bleščanju. Tudi, če že uporabljate očala z dioptrijo, lahko o prilagoditvi svojih očal za delo z računalnikom povprašate našo ekipo.
Ustrezno izbrana računalniška očala opravljajo številne uporabne funkcije:
- stabilizirajo negativni učinek računalnika na mrežnico in očesno oko,
- ščitijo pred škodljivim ultravijoličnim sevanjem,
- bistveno zmanjšajo splošno breme vida,
- izboljšajo kakovost reprodukcije barv, kontrast in ostrino slike.
Vse to omogoča posebna prevleka leč v računalniških očalih.
V Zdravi pisarni smo ponosni, da vam lahko ponudimo izjemno rešitev. Računalniška očala Barner so računalniška očala z izboljšano tehnologijo blokade modre svetlobe. Neprestano gledanje v ekrane lahko pripelje do suhih oči, glavobolov, dvojnega vida in celo do sprememb spalnih ciklov. Računalniška očala Barner imajo poseben premaz, ki prepreči 40% škodljivega spektra in 100% modre svetlobe s 410nm. Zaščita oči pred modro svetlobo lahko izboljša spanec in vodi v bolj zdravo življenje.
Sindrom računalniškega vida
Če opazimo, da naše oči podnevi otečejo in so razdražene, je to lahko posledica nečesa, kar imenujemo sindrom računalniškega vida. Gre za začasno stanje vida, ki ga povzroča dolgo gledanje v računalniški zaslon brez ustreznih očal za računalniško uporabo. Pogosti simptomi, povezani s tem stanjem, so zamegljen vid, rdeče ali suhe oči, dvojni vid, omotica in glavoboli. Vzrok je predvsem zaradi strmenja v sijaj, ki izhaja iz zaslona, in nekaj, kar imenujemo modra svetloba.
Veliko nas nosi očala za odpravljanje težav z vidom. Toda navadna očala niso enaka kot računalniška očala. Računalniška očala za branje so posebej izdelana za zmanjšanje obremenitve oči. Imajo odsevni premaz za zmanjšanje bleščanja in odseva, ki povečuje kontrast za lažje gledanje. Za tiste, ki že nosite očala, so na voljo tudi očala za računalnik na recept.
Kaj je modra svetloba?
Kar vidimo – vidni spekter svetlobe – je sestavljen iz palete barv, od modro-vijolične na spodnjem koncu do rdeče na zgornjem koncu. Svetloba na najnižjem koncu vidnega spektra ima najkrajše valovne dolžine; svetloba na najvišjem koncu ima najdaljše valovne dolžine. Ker krajše valovne dolžine oddajajo več energije, je to modra svetloba. Znana tudi kot visoko energijska vidna (HEV) svetloba.
Kako smo izpostavljeni modri svetlobi?
Sončna svetloba je glavni vir modre svetlobe. A modri svetlobi smo močno izpostavljeni tako na čudovit sončen dan kot tudi v zaprtem prostoru. V slednjem smo izpostavljeni “nenaravni” modri – vključno s fluorescenčnimi in LED-svetili ter ravnimi zasloni. Vsi modeli računalniških zaslonov, tablice, pametni telefoni in podobne digitalne naprave oddajajo veliko količino modre svetlobe. Čeprav naše digitalne naprave oddajajo le del UV svetlobe, ki jo oddaja sonce, lahko število ur, ki jih porabimo za svoje naprave, hitreje botruje negativnemu učinku na naše oči. Količina modre svetlobe, ki jo oddajajo te naprave, je tako le delček tega, kar oddaja sonce, vendar so strokovnjaki zaradi količine časa, ki ga ljudje porabijo za uporabo teh naprav, ki jih držijo zelo blizu oči, postali zaskrbljeni.
Ste vedeli, da je zaradi modre svetlobe nebo modre barve? Nebo brez oblakov je modro prav zaradi visoke stopnje razpršenosti teh žarkov.
Bi morali biti zaskrbljeni zaradi izpostavljenosti modri svetlobi?
Žal je odgovor pritrdilen. Medtem ko ima izpostavljenost modri svetlobi nekaj pozitivnih koristi, nas je naš sodobni digitalni svet prekomerno izpostavil temu.
Motnja spanja zaradi prekomerne modre svetlobe
Modra svetloba uravnava naš cirkadiani ritem, znan tudi kot cikel spanja / budnosti. V bistvu tako naša telesa vedo, kdaj zaspati in kdaj se zbuditi. Modra sončna svetloba je odgovorna za povečano energijo in budnost. A nam ta navada, da pred spanjem preverjamo svojo e-pošto ali zaspimo pred televizorjem, lahko močno škoduje. Moti namreč tudi naše naravne vzorce spanja. Pred spanjem se ne izpostavljajte modri svetlobi.
Kako modra svetloba povzroča obremenitev oči?
Naše oči niso bile razvite za naš sodobni digitalni svet. Oko žal ne blokira modre svetlobe. Očesna roženica in leča nista uspešni pri filtriranju HEV svetlobe. Ta je na poti do dosega naše mrežnice, tanke plasti tkiva, ki sprejema svetlobo in ki usmerja zadnji del očesa. Sčasoma lahko to poškoduje celice, občutljive na svetlobo. S starostjo se poslabšuje in nas lahko naredi bolj dovzetne za očesne bolezni, kot sta makularna degeneracija (kar lahko privede celo do trajne izgube vida) in katarakta. Majhni otroci so še bolj občutljivi na izpostavljenost modri svetlobi, saj je leča v njihovih očeh še bolj prozorna kot pri odrasli. To pomeni, da otroke še hitreje in bolj intenzivno doseže svetloba HEV.
Modra svetloba torej doseže mrežnico. Tudi številne laboratorijske raziskave so pokazale, da lahko pretirana izpostavljenost modri svetlobi povzroči poškodbe celic v mrežnici, ki so občutljive na svetlobo. V teku so tudi novejše raziskave, ki se trudijo dokazati koliko modre svetlobe je dejansko preveč za našo mrežnico. Številne strokovnjake namreč skrbi, da lahko dodatna izpostavljenost modri svetlobi prek osebnih računalnikov, mobilnih telefonov in drugih naprav poveča tveganje za makularno degeneracijo v poznejših letih. Pa smo znova pri preventivi. Kdaj je dovolj zgodaj, da ni prepozno?
Ker se modra svetloba razprši bolje od drugih vidnih svetlob, se ne fokusira tako enostavno. Kadar gledate v različne digitalne naprave, ki hkrati oddajajo precejšnjo količino modre svetlobe, ta vizualna obremenjenost brez fokusa zmanjšuje kontrast. Zelo verjetno tudi prispeva k digitalnemu naprezanju oči. Raziskave so pokazale, da lahko leče, ki blokirajo modro svetlobo za manj kot 450 nm, bistveno zmanjšajo kontrast. Računalniška očala z rumenimi lečami lahko zato bistveno povečajo udobje med daljšo uporabo nekaterih digitalnih naprav.
Priporočamo tudi posvet z vašim okulistom.
VIRI:
https://www.mayoclinichealthsystem.org/locations/la-crosse/services-and-treatments/ophthalmology/myths-and-facts
https://www.spektrumglasses.com/pages/do-you-need-computer-glasses
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side
http://www.bluelightexposed.com/#blue-light-and-digital-eyestrain
https://health.clevelandclinic.org/do-blue-light-blocking-glasses-actually-work/