Delo stoje – bistveno je pogosto menjavanje položaja telesa
Delo stoje, ki ga omogoča po višini nastavljiva pisalna miza – pravimo jim tudi stoječe mize – ima številne pozitivne učinke na zdravje. Po nekaterih ocenah, glede na najnovejše raziskave, se z delom stoje poveča koncentracija in raven energije. Za več kot 50% se izboljša celo produktivnost. Vse to je povezano predvsem z boljšo prekrvavitvijo in menjavanjem položaja med delom. To omogoča, da se ne zasedimo ali predolgo sedimo s prekrižanimi nogami, kar lahko povzroči tudi krčne žile.
Dvižne mize – pisarniške delovne površine so dolgoročna naložba tako v izboljšanje delovne produktivnosti in kar je najbolj pomembno – ohranjanje zdravja.
Sedite več kot 3 ure/ dan? Sedenju se pač ne moremo izogniti. Lahko pa ga večkrat prekinemo z gibanjem. Nastavljiva “SEDI-STOJ” pisalna miza lahko prepreči nadležne bolečine v hrbtenici in celo poveča produktivnost. Ekipa Zdrave pisarne pri svojem pisarniškem delu že nekaj let uporabljamo nastavljive mize in smo še vedno navdušeni. / Foto: Envato Elements
Sedenje ubija!
Ogromno število študij je pokazalo, da ima celodnevno neprekinjeno sedenje negativen vpliv na naše zdravje. Tako se vedno več sodobnih podjetij zaveda, da lahko z nakupom dvižne mize, ki je nastavljiva po višini, ta izziv preprosto odpravi. Seveda ob upoštevanju, da nobena skrajnost ni priporočljiva. Ravno zato so dvižne mize odlične, saj omogočajo tako sedenje kot delo stoje.
Odličen prikaz optimalnega delovnega mesta. Od ustrezne višine ekrana, akustičnega dodatka, mehkejše podlage, lega komolca … Kar nekaj ergonomskih dodatkov najdete v naši široki ponudbi TUKAJ. / Foto: Wiesner Hager
Kaj je dobra dvižna miza za delo stoje?
Dobra pisarniška dvižna miza, je miza, ki omogoča, da lahko delamo tudi stoje. Taka miza je zagotovilo za dinamično in razgibano opravljanje dela: stoje, polsede ali sede. Ključ za dolgoročno pisarniško delo brez bolečin v hrbtu je menjavanje delovnih pozicij skozi celoten dan. Po priporočilih strokovnjakov iz NIJZ – Nacionalni inštitut za javno zdravje in po najnovejših raziskavah, bi naj ergonomski položaj menjavali vsake 25 minut.
Če je včasih veljal rek, da delo krepi človeka, pa dandanes vsi vemo, da nam več urno neprekinjeno sedenje nikakor ne pomaga pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja v pisarni. A na srečo imamo rešitev v obliki pisalne mize z nastavitvijo višine. Tako lahko tipično sedeče delovno mesto enostavno spremenite s pisalno mizo za stoječe delo.
Obisk delovnih terapevtov iz URI Soča: Sebastjan predstavlja ustrezno ergonomsko opremljeno pisarniško okolje. V le-tem ne sme manjkati tudi nastavljiva pisalna miza. Da razbremenimo stanje je tukaj še odlična ravnotežna deska, priporočamo pa še kakovostno podlogo za stanje. / Foto: Jure Grašak
Delo stoje zmanjšana možnost za debelost!
Ko so primerjali delo stoje in sedeče delo, so ugotovili, da lahko oseba dnevno dodatno porabi več kot 170 kalorij. Seveda je vsekakor še vedno na prvem mestu zdrava prehrana in dovolj gibanja. A tudi izgubljanje kalorij med delom ne bi bilo slabo, kaj?
A nazadnje je porebno poudariti, da nobena skrajnost ni priporočljiva. Niti celodnevno stoječe delo. Upoštevajmo torej posplošeno generalno pravilo menjavanja položajev med delom na približno vsake pol ure – dinamično delovno okolje – s tem bomo najlažje uresničevali načrt promocije zdravja na delovnem mestu.