Ste že slišali za aktivno sedenje?
Sedenju se pač ne moremo izogniti, zato je lahko rešitev v aktivnem sedenju. Sedenje lahko večkrat prekinemo z gibanjem in pri delu za mizo uporabljamo žoge za sedenje (ali gibljive stole).
Žal tudi intenzivno gibanje po večurnem sedečem delu ne more popolnoma izničiti vseh negativnih posledic, ki izhajajo iz sedentarnega življenjskega sloga. Vse daljše in neprekinjeno sedenje je povezano z razvojem različnih motenj. Te so povezane z zdravjem, nastankom bolečin in kroničnih nenalezljivih bolezni.
Pri svojem delu se vsakodnevno srečujem z ljudmi, ki trpijo zaradi občasne ali kronične bolečine v hrbtu, nogah, napetosti v vratu in ramenih, utrujenosti in tudi pomanjkanja koncentracije.
Ti simptomi niso več “rezervirani” le za starejše. Vse to seveda močno vpliva na kakovost življenja in zadovoljstvo posameznika.
V Sloveniji podobno kot v razvitih državah, narašča število prebivalcev s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so na prvem mestu po vzrokih smrti. Rezultati kažejo tudi, da okoli 40% odraslih ne dosega priporočil (Svetovne zdravstvene organizacije – SZO) za telesno dejavnost. Telesna nedejavnost predstavlja četrti glavni dejavnik tveganja za splošno umrljivost.
Problematika je zelo pereča, saj se bolezni, povezane s telesno nedejavnostjo in težave s telesno držo, pojavljajo vedno bolj zgodaj, tudi že pri otrocih. Problem sedenja lahko opazimo že v vrtcih, šolah in doma, predvsem pa seveda kasneje, v pisarnah.
KOLIKO ČASA SEDIMO IN KOLIKO ČASA DEJANSKO NAMENIMO ZA GIBANJE?
Sedentarni slog, ki vključuje malo telesne dejavnosti, razporejene preko celega dne (oz. je ta omejena zgolj na krajše obdobje dneva) je dejavnik, ki smo mu doslej posvečali premalo pozornosti.
Sedenje negativno vpliva na zdravje, tudi pri posameznikih, ki dosegajo priporočila za telesno dejavnost.
Zato je pomembno, da se zmanjša čas (pasivnega) sedenja (in poveča čas aktivnegea sedenja ali dela stoje za dvižno mizo) in v dnevni urnik uvede več redne telesne dejavnosti. Seveda tudi optimalno razporejene čez cel dan.
Velik odstotek izostankov zaposlenih na delovnem mestu se pojavlja zaradi težav s hrbtenico. Statistika pravi, da je približno 60% invalidskih upokojitev povezanih s poškodbami hrbtenice. Vzrok ni vedno dvigovanje težkih bremen ali težaško delo. Najpogosteje je vzrok ravno napačno sedenje. Obremenitve hrbtenice so pri sedenju namreč skoraj dvakrat večje kot pri hoji.
Telo je potrebno ponovno prebuditi z gibanjem. Da bi se gibali tudi med opravljanjem pasivnega dela, moramo biti k temu spodbujeni, sicer bo telo iskalo bližnjice.
Udoben “počivalnik” oziroma fotelj ni edina neustreznost tega delovenga mesta. Opazite prenizko višino pisalne mize glede na višino gospe? Kaj pa višino prenosnika? To so podrobnosti, ki jih ne smemo zanemarjati. Bistveno namreč lahko vplivajo na naše zdravje in počutje.
Škodljivo neprekinjeno in nepravilno sedenje na pisarniških stolih dopušča, da vaše mišice spijo. To lahko povzroča neprijetne posledice za zdravje, ki jih do nedavnega še nismo poznali.
Najbolj ohlapni postanejo stabilizatorji trupa, ki svoje funkcije več ne opravljajo. Tako namesto, da bi nosil težo telesa med sedenjem, vedno več obremenitev prepuščajo ranljivim strukturam skeletnega sistema. To pa vodi v težko popravljive posledice.
Vsi smo že slišali taoistično modrost: »Star si toliko, kolikor je stara tvoja hrbtenica.« In hrbtenica brez krepkih mišic in dobro prehranjenih medvretenčnih ploščic, ne more zagotavljati optimalne opore pri dinamičnih in tudi statičnih gibalnih nalogah.
Ste vedeli, da v povprečju presedimo že več kot 1/3 svojega življenja?
Naj vam predstavim inovativni koncept s posluhom za človeško telo.
Koncept ZDRAVA PISARNA.
Nastal je zaradi zaskrbljujočih statističnih podatkov. Prvič v Sloveniji lahko dobite vse ergonomske pripomočke in opremo NA ENEM MESTU. Bodite pozorni na to kakšno opremo imate v pisarni. Naj vas spodbuja k zdravemu načinu življenja.
Izbira ergonomskih pripomočkov in opreme iz ZDRAVE PISARNE lahko pripelje do sledečih pozitivnih posledic:
– pogosto menjavo telesne drže med sedenjem,
– spreminjanje položaja telesa sedi – stoj
– ohranitev medvretenčnih ploščic, ki tako prejmejo zadostno količino hranil,
– spodbuda delovanja hrbtnih in globokih trebušnih mišic,
– odprava asinergije.
– spodbuda aktivacije mišic,
– manjšo možnost za sindrom karpalnega kanala
– omogočanje primarnega gibanje medenice,
– naravno telesno držo,
– večjo prekrvavitev
– hitrejšo izmenjavo plinov v celicah.
– pospešeno presnovo v možganih
– pozitiven vpliv na ohranjanje koncentracije,
– večjo storilnosti
– splošno dobro počutje.
Raznoliko, redno in zadostno gibanje je ključno! Sebe postavite na prvo mesto. Izberite primeren delovni (aktivni) stol, žoge za aktivno sedenje, nastavljivo dvižno pisarniško mizo ter ostale ergonomske pripomočke iz ponudbe Zdrave pisarne.
Varujte svoje zdravje in hkrati izboljšajte svoje počutje. Privoščite svojemu telesu dovolj gibanja tudi v času pisarniškega dela.
Prispevek pripravila: Marina Uplaznik, dipl. fiziot.